Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Mihailo Jovanović predstavio je danas na panelu „Izazovi i potrebe za boljim digitalno povezanim regionom” rezultate Srbije u oblasti digitalizacije i uspeh u pozicioniranju naše zemlje kao regionalnog lidera u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT).
Jovanović je rekao da je Vlada Srbije, zahvaljujući viziji premijerke Ane Brnabić, 2017. godine postavila IKT sektor, digitalizaciju, kreativnost, inovacije i znanje kao prioritete u stvaranju moderne otvorene, prosperitetne Srbije, centra velikih ideja i mogućnosti.
Izvoz IKT sektora danas iznosi 2,7 milijardi evra i uvećan je više od sedam puta za poslednjih 10 godina, naveo je Jovanović.
On je dodao da su uspostavljena i dva državna data centra, povezane sve škole na brzi internet, otvorena četiri naučno-tehnološka parka, dok se grade još dva, a da eUpravu koristi 1,8 miliona građana.
Ministar je ocenio da su ovakvi susreti odlična prilika za razmenu iskustava, identifikovanje potencijalnih nedostataka, kao i digitalno povezivanje zemalja u regionu.
Takođe, Jovanović je naglasio da je potrebno podsticati digitalnu transformaciju kompanija i povezivanje tehnoloških i akademskih zajednica sa tradicionalnom privredom, kreirati povoljnu investicionu klimu i pružati podršku za inovativne kompanije, a sve to kroz razvijanje regionalnih strateških planova.
On je predstavio projekat razvoja širokopojasne telekomunikacione infrastrukture u ruralnim područjima, koji će do kraja 2025. godine obezbediti da sva sela u Srbiji imaju pristup brzom internetu, ukazavši na to da će se u okviru ovog projekata izgraditi 4.700 kilometara dodatnih optičkih trasa i povezati oko 700 naselja sa oko 120.000 domaćinstava.
Konferencija „Ulaganje u digitalizaciju na Zapadnom Balkanu”, praćena koordinacionim sastankom investitora „Zajedničko regionalno tržište na Zapadnom Balkanu - Regionalno digitalno područje“, održana je u Sarajevu u organizaciji Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Globalne Evropske investicione banke (EIB Global) i Saveta za regionalnu saradnju (RCC).